Leden 2017

"Krymský model" na Balkáně: Srbové zvažují anexi Kosova

21. ledna 2017 v 17:52 | Vojtěch Šmolík, Michal Kohlert |  Evropa
Vztahy mezi Kosovem a Srbskem se na začátku letošního roku znovu vyostřily. Francie nejprve na popud Srbska zatkla na svém území kosovského premiéra Ramushe Haradinaje, kterého Srbové obviňují z válečných zločinů. Jen o pár dní později vypravilo Srbsko do Kosova vlak, který měl propojit srbskou metropoli Bělehrad se severní oblastí Kosova, kde dodnes žije asi padesátitisicová srbská menšina (celkový počet obyvatel Kosova je asi 1,9 milionu). Vlak byl však označen srbskými národními barvami a ozdoben nápisy "Kosovo je srbské", a to hned ve 20 světových jazycích. Kosovské bezpečnostní složky vlak na hranicích zastavily a zabránily mu v jízdě na kosovské území.


Německo odškodní Namibii za genocidu z dob kolonialismu

10. ledna 2017 v 11:11 | Bc. Vojtěch Šmolík |  Afrika
Německá vláda nabízí západoafrické Namibii omluvu a reparace za genocidu, spáchanou na přelomu 19. a 20. století. Při kolonizování tehdejší Jihozápadní Afriky se Němci dopustili masových zvěrstev, při nichž zahynulo na sto tisíc tamních obyvatel.

Zemřel bývalý prezident Rafsandžání, důležitý hlas umírněných Íránců

9. ledna 2017 v 21:57 | Bc.Tom Daníček |  Asie a Tichomoří
Někteří bývalí prezidenti odcházejí v tichosti, bez většího vzruchu, jiní naopak až do posledních chvil představují důležitý symbol určitého politického, ba ideologického proudu, takže si jejich smrt mnozí radši ani nepředstavují. A přesně do té druhé kategorie dokonale zapadá Ali Akbar Hášemí Rafsandžání, trefnými slovy Guardianu "ten největší z přeživších na íránské politické scéně"…