Prezidentské volby v Ghaně 2016

11. prosince 2016 v 12:34 | Andrea Toušková, Jakub Novák |  Afrika
Původně byly parlamentní a prezidentské volby naplánované na 7. listopadu 2016, později byl termín odmítnut parlamentem a byl stanoven nový termín voleb na 7. prosince 2016.
Na začátku roku otevřela volební komise nominační registraci pro politické strany, které se chtěly ucházet v parlamentních a prezidentských volbách. Přestože někteří kandidáti byli z důvodů nesrovnalostí vyřazeni, ve výsledku bylo vybráno sedm kandidátů, kteří byli zapsáni na finální kandidátní listinu pro prezidentské volby. Mezi sedm kandidátů byli mj. zahrnuti současný prezident John Dramani Mahama (NDC) a Nana Dankwa Akufo-Addo (lídr opoziční strany NPP).


Zatímco do parlamentu jsou poslanci voleni v jednomandátových obvodech volebním systémem relativní většiny (systém first past the post), u volby prezidenta se jedná o standardní dvoukolový většinový systém. Aby byl jeden z kandidátů zvolen v prvním kole, musel by získat nadpoloviční většinu všech odevzdaných hlasů. Pokud se to nepodaří, do druhého kola postupují dva kandidáti s největším ziskem odevzdaných hlasů. Tady pak už vítězí kandidát, který získá větší počet odevzdaných hlasů.

V celkem deseti regionech Ghany probíhaly kampaně jednotlivých politických stran a prezidentských kandidátů, přičemž nejvíce byly vidět dvě nejsilnější strany (NDC a NPP). Samotné volby byly otevřeny 7. prosince 2016 v 7 hodin ráno a uzavíraly se v 17 hodin. Odvolit mohli pouze ti, kteří byli registrovaní v biometrickém systému a zároveň byli starší 18 let. Již od brzkých ranních hodin se u volebních stanic tvořily dlouhé fronty a jindy rušná Akkra se proměnila v poklidné město. Každý volič nejprve předložil svou volební identifikační kartu a následně došlo ke kontrole biometrických údajů pomocí otisku prstu. V případě shody všech údajů získal volič prezidentský volební lístek, na který za plentou označil otiskem svého kandidáta. Jakmile byl volební lístek vložen do připravených volebních uren, celý proces se opakoval s parlamentními volebními lístky.

Všechny volební stanice byly zavřené v 17 hodin a následně začalo sčítání hlasů. Samotné sčítání probíhalo v daných volebních stanicích za přítomnosti veřejnosti a zástupců kandidujících politických stran. Přestože se již ihned po volbách začaly na sociálních sítích šířit možné spekulace a předběžné výsledky, jedinou institucí, která je oprávněna zveřejnit konečné výsledky, je Volební komise Ghany. Podle zákona musí Komise vydat oficiální výsledky nejpozději 72 hodin po uzavření volebních stanic.

Již pár hodin po uzavření volebních stanic byly Volební komisí zveřejňovány první výsledky z konkrétních stanic a především lidé na sociálních sítích začali označovat NPP za vítěznou stranu. Všichni Ghaňané netrpělivě poslouchali rádio a sledovali televizní stanice s očekáváním uveřejnění oficiálních výsledků Volební komisí. Druhý den po volbách uspořádala NPP konferenci, na které se označila za vítěznou stranu. V tu dobu stále ještě nebyly zveřejněny oficiální výsledky, ty byly vydány až následující den v 8 hodin večer, kdy Volební komise prohlásila NPP a Nanu Akufo-Addu za vítěze prezidentských i parlamentních voleb. Nana Akufo-Addo zvítězil s 53,9% hlasy, druhý Mahama získal 44,4% hlasů. Současný prezident Mahama uznal ve večerním projevu porážku a přislíbil spolupráci na poklidné výměně prezidentů.

nana akufo addo and john mahama

Po vyhlášení výsledků vyšli příznivci NPP do ulic a oslavovali zvolení své strany. Všude byly vidět vlajky strany a lidé oblékali trička se sloganem "hlasuj pro změnu". V některých částech Akkry byly jásajícím davem zablokované některé silnice. Univerzitní kampus University of Ghana v Legonu v Akkře se proměnila v jednu velkou oslavující párty. Studenti ze všech kolejí vytvořili jeden velký dav, který skandoval jméno svého nově zvoleného prezidenta. Celkově byla vidět velká spokojenost, neboť již před samotným konáním voleb bylo znát, že lidé jsou nespokojení s politikou NDC a samotným Johnem Mahamou.

Prezidentské i parlamentní volby v Ghaně v roce 2016 proběhly i pod dohledem několika mezinárodních pozorovatelů, včetně těch vyslaných za Africkou unii, Evropskou unii či Commonwealth. Volby byly prohlášené za dobře organizované a poklidné. Zatímco pozorovatelé Commonwealthu vyzdvihli organizovanost voleb, dle pozorovatelů Africké unie byla Volební komise dobře připravená a dodržovala všechny předepsané termíny. Mnoho lidí poukazuje na poklidný průběh voleb bez větších známek násilí.

Nespokojenost s Mahamovou vládou Ghanu doprovází už dlouho. Asi největším problémem, který nebyla administrativa prezidenta Mahamy schopná řešit, byly dodávky energie. Ty i v hlavním městě několikrát denně vypadávaly, v severních oblastech země je pak stále problém se zavedením elektřiny vůbec. Energetickou krizi se snažil prezident Mahama alespoň "zalepit" dodávkami energie pro hlavní město pomocí tureckých lodí, které elektřinu u břehů země generují, jak se ale ukázalo, voličům, tedy obyvatelům Ghany, takové řešení nestačí a volají po plošném rozvoji infrastruktury pro dodej energie.

A to byl právě jeden z hlavních bodů politického programu nově zvoleného prezidenta - Akufo-Addo a jeho NPP mj. slibují dodávky levnější energie i na sever země a do špatně přístupných oblastí. Stejně zásadním tématem předvolebního klání v zemi bylo i zdravotnictví. Administrativa vládnoucí Mahamovy strany NDC totiž z velké části zdravotnické zákroky zpoplatnila a tím tak znemožnila přístup k adekvátní zdravotní péči nejchudší vrstvě obyvatelstva. Naopak právě vítězná NPP voličům slibovala zrušení většiny poplatků, s bezplatným zdravotnictvím si program strany spojila asi většina voličů.

To, že lídr opoziční NPP, Nana Dankwa Akufo-Addo, získal o víc jak milion víc hlasů, je pro některé tamní, ale i zahraniční, politické komentátory stále záhadou. Akufo-Addo je v Ghaně sice váženým intelektuálem (mj. je absolventem Oxfordu), to mu ale právě podle mnohých ubíralo voličskou přitažlivost. Zatímco on rád oslovoval obyvatele Ghany kultivovaným jazykem plným řečnických otázek a zamyšlení, dosavadní prezident Mahama uměl oslovit masy svým jednoduchým, rázným a mnohdy až radikálním jazykem. Nečekalo se proto, že by Akufo-Addo mohl oslovit i jinou než ekonomicky "vyšší třídu" a vzdělance. Pohár nespokojenosti s vládou prezidenta Mahamy ale podle všeho opravdu přetékal natolik, že Ghaňané zvolili intelektuála s britskými mravy gentlemana a brýlemi jak z Harryho Pottera.

Co se predikce vývoje v zemi týče, před novou vládou nestojí lehké úkoly. Energetická infrastruktura je nákladná záležitost, mezery, které způsobí případné bezplatné zdravotnictví, zase bude muset někdo zaplnit. Čím a jak? To teď asi bude trápit nového ghanského prezidenta, který byl podle některých zdrojů z výhry ve volbách dost zaskočen a vlastně ji ani nečekal.

Tak jako tak Ghana navazuje na pověst poměrně stabilní demokracie vzhledem k nenásilné a poklidné alternaci politického vedení země.

Zdroje:
https://i0.wp.com/usafricaonline.com/wp-content/uploads/2016/12/Nana-Addo_n-Ghana-Pres-John-Mahama-shakes.jpg?resize=465%2C267
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (144)
Zobrazit starší komentáře

101 direct auto insurance Santa Cruz CA | E-mail | Web | 12. září 2018 v 15:04 | Reagovat

Well,  I am always curious to know about upcoming models and features for my favorite cars . This cars is absolutely amazing  . Also, this genteel  man is so handsome i like him

102 list of car insurances in Cartersville GA | E-mail | Web | 12. září 2018 v 17:44 | Reagovat

c0203Merci pour tous ces commentaires, c’est formidable!Je dois dire que, bien qu’ayant l’habitude de parler en public, je n’ai pas l’experience “d’ecrire en public” et c’est donc avec surprise mais aussi un grand interet que je lis ces commentaires. Dans les jours qui viennent je m’efforcerai de repondre a chaque question ou remarque du mieux que je peux, car certaines me depassent un peu.7b145

103 auto insurance Canal Winchester OH | E-mail | Web | 12. září 2018 v 18:22 | Reagovat

ma nn pensate che l’acquisto di Vargas possa essere stato fatto pensando ad una cessione di Lavezzi l’anno prox ? Ieri il presidente ha confermato Hamsik, Cavani….. ma di Lavezzi neanche una parola……., il Pocho nn si tocca

104 low income car insurance Red Bank NJ | E-mail | Web | 12. září 2018 v 23:30 | Reagovat

Muy buen tema, debe de ayudar a muchos a entender sobre lo que desean hacer con nuestra religion, siempre hay que decir la verdad como Jesus lo hizo en medio de todos los que lo negaban, y para los que creen en peliculas aqui les envian un remedio.Saludos

105 auto insurance rates Calhoun GA | E-mail | Web | 12. září 2018 v 23:53 | Reagovat

An fascinating discussion is worth comment. I feel that it’s best to write more on this topic, it might not be a taboo topic however generally individuals are not sufficient to talk on such topics. To the next. Cheers

106 payless auto insurance Woonsocket RI | E-mail | Web | 13. září 2018 v 0:19 | Reagovat

it was a stray that had been hanging around for a few weeks. Told my Mom in no uncertain terms that he was coming home with me! I named him Lucky. I think I was around 7 yrs old.

107 cheapest auto insurance Pensacola FL | E-mail | Web | 13. září 2018 v 1:13 | Reagovat

Kevin    September 27, 2012        Bernie, I had the priveledge to watch you perform twice now and must say you are truely amazing. The way you deliver such a difficult message and do it to entertain others is true art. I think I speak for a vast majority of the crowd when I say that we appreciate your honesty and you sharing your life lessons with all of us. I truely beleive that you are changing the younger generation of Soldiers throu your stories. Keep it up and Blessings to you and your famiy always.Kevin Wanner

108 autoversicherung vergleich | E-mail | Web | 13. září 2018 v 17:35 | Reagovat

what a pretty smile you have Gattina! and great capture on the other photo of the lifting of his helmet. That would be a great photo in a photo contest "What are they doing" !!! Happy Weekend.

109 cheap non owners insurance in Camarillo CA | E-mail | Web | 13. září 2018 v 19:29 | Reagovat

I will proper away grab your rss feed as I can’t uncover your e-mail subscription link or newsletter service. Do you’ve got any? Please let me know in order that I could subscribe. Thanks.

110 payless auto insurance West New York NJ | E-mail | Web | 13. září 2018 v 20:04 | Reagovat

Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We’ve ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your hard work.

111 non owners car insurance quotes Rowlett TX | E-mail | Web | 13. září 2018 v 21:27 | Reagovat

elipte2 grudnia 2008a może to jest opinia Pana Michała nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością. Zbyt duża ilość czasu poświęcona jednej dziedzinie upośledza w innych.Odpowiedz

112 baufinanzierungsrechner | E-mail | Web | 13. září 2018 v 21:49 | Reagovat

aporta PRUEBAS… uta es tan fácil llegar y decir que estoy mal, pero como cualquier otro alternativo solo sabe decir “ESTAS MAL” si no entendiste el experimento porque al muñeco le pasa lo mismo? si tu pones agua con sal en una taza y le aplicas corriente PASA LO MISMO y no hay células de ningún tipo, te aconsejo saber leer y entender que por los pies y manos son las partes MENOS permeables del cuerpo… uts…

113 car insurance quotes | E-mail | Web | 13. září 2018 v 23:03 | Reagovat

Onnea avioitumisen ja blogin 1-vuotispäivän johdosta!Juttuaihe: Muovi kertyy ympäristöön (kaikki muovi, jota ei polteta, on olemassa ikuisesti!) ja maailman merissä sitä lilluu jo mannerten kokoisia lauttoja. Mitä on tehtävissä muovin kulutuksen vähentämiseksi? Millaiset keinot ovat tehokkaimpia?(Kyllä, suosittelen kaikille Websterin dokumenttia Katastrofin aineksia. :) Linkissä.)

114 cheap non owners insurance in Baltimore MD | E-mail | Web | 13. září 2018 v 23:06 | Reagovat

Things do Fall Apart and a fresh honest view/director and actor would be great.  I am desperate for a real black depiction of feelings.  I agree with most “HOW CAN YOU CRITQUE A MOVIE YOU HAVENT SEEN” the jealousy needs to stop and we need to Love the people who bring us reality,talent along with creativity and are willing to risk everything to do so! Not to mention losing 57 pounds — I cant wait to see it!!!

115 us agency car insurance Charlotte NC | E-mail | Web | Pátek v 0:45 | Reagovat

Uma pena. A BMW teve o azar de fazer um carro ruim para este ano, mas merecia ter um ano a mais para mostrar que poderia ser campeã.

116 us agency car insurance Willingboro NJ | E-mail | Web | Pátek v 1:01 | Reagovat

Ora bolas!Lá se foram as minhas teorias da conspiração pelo cano abaixo.O PROTON foi vítima da principal causa de falhanço dos programas espaciais hoje em dia:erro de software!CumptsManuel Santos

117 car insurance with no license in Salisbury NC | E-mail | Web | Pátek v 3:48 | Reagovat

Hey worn,please refer to this  by gump on position management.Never increase your contract when the trades goes your way. You never know when the market will turn against you. One of the path we took to bust our account!Regards

118 low income auto insurance dmv Forney TX | E-mail | Web | Pátek v 4:38 | Reagovat

OMG Finally!  A watch with an interface that makes sense to me!  And you *slap* it?!!! I’m in heaven!  I’ve been holding off on getting a new sports watch, glad I waited.  I’ve been feeling like a MS user in an Apple world with the Garmin stuff.

119 low income auto insurance Tucson AZ | E-mail | Web | Pátek v 12:30 | Reagovat

it all since that is what will happen to our country if this is signed.  There is no breaking a treaty.  Living in a state that has the longest coast line in the US and with so many people and industries depending on the seas for their existences this is one bad deal.Hopefully the Senate will oppose this in spite of Obama's push for it.  It's all part of his distributing the wealth.  We do not need to jeopardize our security and well-being just to distribute wealth particularly when it will go through and to unfriendly to us.  By the way,  we already give more in charities to other counties then any other.

120 auto insurance rates Fort Washington MD | E-mail | Web | Pátek v 12:38 | Reagovat

Ouvrage fort facile à lire procédant par questions et reponses sur tous les sujets abordés.Rédigé par : Philippe Régniez | le 15 novembre 2011 à 22:51– Bonjour, Monsieur. De quoi parliez-vous?Excusez-moi, mais j’ai les réponses sur tous les sujets abordés.Vous partez déjà?

121 list of auto insurances in Parlin NJ | E-mail | Web | Pátek v 17:51 | Reagovat

anon:"There has long been a history of white soccer hooliganism in UK"While it varies, soccer hooligans are typically working-class (ie they have jobs) not underclass.  In the current situation they're the white guys forming defensive militias, not the white guys doing the looting.

122 low income car insurance dmv Dearborn Heights MI | E-mail | Web | Pátek v 20:13 | Reagovat

I am with you!  I'm not much of a sorts fan in general, in fact I usually skip the Sunday sports page but NOT today!  I had to see the results from the World Cup!I kind of rooted for America, but spent most my ancestral ties are with Ireland and I'm frustrated that they didn't make it!

123 low income auto insurance dmv Minot ND | E-mail | Web | Neděle v 4:05 | Reagovat

else welcome to join the debate. These three texts will serve as the background for discussion: Prognosis on Collaboration by Bojana Kunst & What do we Actually do… When we Make Art ?In the Making of the Making of:

124 auto owners insurance Flower Mound TX | E-mail | Web | Neděle v 4:23 | Reagovat

10                                                                                                                                        Sep 20, 2008                             9:19 am                                                                                                     Beth                                                                                                    I am so impressed with your compassion.  Thank you for the work you are doing with these children.  It always amazes me how many angry children are in America (I work in an elementary school) when they have so many things to be thankful for.  Thanks taking the time to post and tell us about your adventures.

125 cheapest car insurance Mansfield OH | E-mail | Web | Neděle v 4:34 | Reagovat

asinine bovine:where have you been since 2008???there is nothing the repubs could do that is worse than what hobama has done...no more rabid racism and race evasionno more rabid elitismno more debt for voters unbornno more bloodier endless global warsno more betrayal of poor/black/gays etcetcsame bsred = bluedif day

126 cheap full coverage car insurance Bloomington IN | E-mail | Web | Neděle v 5:29 | Reagovat

You may be able to recreate the file in SUM or Terminal using the ‘touch’ command, but otherwise, the startup process will recreate the file for you, so there’s really nothing to undo (other than simply deleting the new account).

127 auto insurance quotes | E-mail | Web | Neděle v 20:42 | Reagovat

disfaninco.com – That's what I'm talking about!  You win – that's even worse  Although I've never really heard other moms talking about this … when I was writing it, I kept thinking, "I can't POSSIBLY be the only one…"  Thanks for sharing.

128 list of auto insurances in Kenosha WI | E-mail | Web | Pondělí v 0:44 | Reagovat

Nadji,you really make me hungry! I'm at work right nw and I didn't bring any lunch with me so looking at your pictures has made me soooo wanting your food!

129 average car insurance rates in Pueblo CO | E-mail | Web | Úterý v 13:55 | Reagovat

10 Aralık 2012 at 20:39  diyor ki:Ä°ndirip kontrol ettim, bir sorun yok. Ä°ndirirken bozuk indirmiÅŸ olabilir veya ÅŸifreyi yanlış yazıyor olabilirsiniz. Bozuk indirdiyse, tekrar indirin part’ı.

130 cheap auto insurance quotes Keller TX | E-mail | Web | Úterý v 15:44 | Reagovat

Justyna pisze: 08-10-2012 o 12:06</a>Witam :) Mam pytanie. otóż kupiÅ‚am masÅ‚o klarowane, czy jest to dobry tÅ‚uszcz do przyrzÄ…dzania potraw? Np. jajecznicy, smażenia kurczaka… DziÄ™kujÄ™ za odp. pozdrawiam:)

131 cheap sr22 insurance Carrollton TX | E-mail | Web | Úterý v 16:27 | Reagovat

MihaelaNici unul din ei nu prea a facut mare lucru. Numai film de actiune nu e asta. Cat despre Apollo 13…cred ca fiecare din noi ar trebui sa-l vada, e un film deosebit.

132 cheapest auto insurance in Vance AL | E-mail | Web | Úterý v 17:14 | Reagovat

#164 gman: There is not a chance in hell? Trotting out the same old tired, arguements, which by the way were the same in the early 90′s, too much money in this area, we are not built out,and all the rest.

133 auto insurance quotes Englewood CO | E-mail | Web | Včera v 2:39 | Reagovat

No es por “fastidiar”, ya sé que las Tesla son mejores que las “normales” pero por la diferencia de precio en lugar de poner una Tesla puedo quemar (si, literalmente, usarlas hasta que se quemen) entre 6 y 10 de las “normalitas”

134 car insurance Harrisonburg VA | E-mail | Web | Včera v 16:05 | Reagovat

Whats up are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!

135 auto insurance rates Drexel Hill PA | E-mail | Web | Včera v 17:20 | Reagovat

Here at The Acorn (Drew University's weekly paper), we've never felt the need to use wire stories. Our feeling is that there are a gazillion news outlets out there, all of them completely accessible to all of our readers on the internet. These news outlets cover every corner of the globe that one of our readers might care about, except for one: Drew University. So that's what we cover.

136 car insurance with no license in Plainsboro NJ | E-mail | Web | Včera v 20:01 | Reagovat

10, le postazioni di fortuna fanno parte dell'addestramento. Una volta a Torino avevo addirittura il laptop elettrificato :-)Comunque non era l'arredo il problema, ma il caldo... alla fine, sotto i riflettori e con il caldo della giornata luganese, non ricordavo più neppure la data di lancio di Sputnik e Vostok. Mi vergogno tanto.

137 car insurance in Alexander City AL | E-mail | Web | Včera v 23:08 | Reagovat

Hi, Chris here… Just wanted to drop by and say thanks for the terrific info you have here. I discover that cardio is a excellent method for losing weight, but ought to always be combined with a solid diet program as well.

138 car insurance Birmingham MI | E-mail | Web | Dnes v 0:10 | Reagovat

ciao Paolo,ho scoperto una cosa quantomeno bizzarra...se cerco attivissimo su www.google.it (si', proprio il tuo cognome... sono troppo pigro per ricordarmi l'URL del tuo sito :o) ) il mio antivirus (Mcafee Virusscan 7.1.0) non mi permette la visualizzazione della pagina dei risultati di google in quanto intercetta il troiano Exploit-URLSpoof.gen...cosa succede?ciao,luccio

139 car insurance Buford GA | E-mail | Web | Dnes v 0:13 | Reagovat

ALYCE   Fico contente com a sua observação, continue assim pesquisando e estudando, desta forma você irá atingir um conhecimento superior a outras pessoas que não se interessam em aprender. Você atingirá no futuro sua independência financeira, e será uma pessoa livre, para escolher seu caminho na vida, e conquistar o que você deseja, que DEUS te ilumine.

140 direct auto insurance Grapevine TX | E-mail | Web | Dnes v 0:37 | Reagovat

Je me note cet ouvrage. Parce que j’ai un peu suivi le destin de cette femme extraordinaire via notamment les écrits de E. Badinter.Mme du Chatelet avait donc bien des talents en plus de ceux que s’y connaitre en mathématique et autres sciences. Une femme complète et très brillante.Merci Pitou.

141 best auto insurance in Portage MI | E-mail | Web | Dnes v 1:33 | Reagovat

Totally agree!Discovering beauty blogs just made my life complete. I love reading new things by some really inspiring people (like urself) and knowing there's other make up lovers like me out there :)Am adding this stamp to my blog!xoxo

142 auto insurance quotes Waterville ME | E-mail | Web | Dnes v 1:56 | Reagovat

Anonymous -- Exactly.  I'm not saying my actions were right or clever.  In fact, part of my motivation for posting this is in hopes to help other people avoid making the same mistakes.

143 average car insurance rates in Berkeley CA | E-mail | Web | Dnes v 2:46 | Reagovat

He was right on the border, honestly.  I’m not sure we can believe in his power, which is why he would come in somewhere between 25 and 35 for me.  If he replicates it in 2011, you can be certain he’ll fly up these rankings.

144 car insurance rates Sheboygan WI | E-mail | Web | Dnes v 4:15 | Reagovat

f2It looks to me that this website doesnt load up in a Motorola Droid. Are other folks getting the same issue? I enjoy this web site and dont want to have to skip it whenever Im gone from my computer.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama