Hrozí Jižnímu Súdánu genocida?

3. prosince 2016 v 20:03 | Vojtěch Šmolík |  Afrika
V roce 2011 se po dlouholetých bojích se súdánskou centrální vládou odtrhla jižní část země. Na africké mapě tak vznikl zcela nový stát - Jižní Súdán.

Do jeho čela se postavil Salva Kiir, který před ziskem samostatnosti vedl vládu autonomního jihosúdánského regionu a zastával funkci viceprezidenta Súdánu. Vůdčí postavení ve vládě získala jeho strana SPLM. Země se také okamžitě zapojila do mezinárodních struktur, když se ještě v témže roce stala členem Africké unie a OSN.

Již o dva roky později se projevily vnitropolitické problémy, které byly historickou součástí této oblasti. O pozici lídra totiž vedle Kiira dlouhodobě usiloval také další politik z SPLM - Riek Machar. Po ustavení Jižního Súdánu se však musel spokojit pouze s pozicí viceprezidenta. Když Machar v roce 2013 veřejně deklaroval, že hodlá kandidovat do příští prezidentské volby, nechal Kiir rozpustit celou vládu a s ní odvolal i Machara. Až na jednu také odzbrojil všechny složky armády. Vybavení bylo ponecháno pouze těm příslušníkům vojenského sboru, kteří příslušeli k prezidentově etniku Dinke. Machar však patří mezi Nuery. Politický boj v tento moment nabyl etnických rozměrů, SPLM se rozložila na dvě hlavní frakce a rozhořel se ostrý konflikt o moc.

Zdroj: www.rajivgolla.com

Občanská válka a etnické čistky směřují až ke genocidě

Provládní frakce vedená Dinky začala masakrovat civilisty z řad nuerských civilistů. Odvetné útoky na sebe nenechaly dlouho čekat a Jižní Súdán se rychle propadl do občanské války. I přes uzavření míru v roce 2015 boje neustávají, desetitisíce lidí již přišly o život a v zemi je na dva miliony vnitřně vysídlených osob. "V některých částech Jižního Súdánu je již v běhu stálý proces etnických čistek za použití hladovění, hromadného znásilňování a pálení vesnic. Všude, kde jsme v tomtom státě byli, jsme slyšeli říkat vesničany, že jsou připraveni prodlévat krev, aby si vzali zpět svou zemi. ... Je připravována půda pro opakování toho, co se stalo ve Rwandě," uvedla šéfka monitorovacího výboru UNHCR Yasmina Sookaová, která se svým týmem mapuje situaci na místě.

V Jižním Súdánu již působí mírová mise OSN UNMISS. Jejím původním cílem bylo dohlížet na mír po vzniku země, od roku 2014 už její mandát zahrnuje také ochranu civilistů, monitorování dodržování lidských práv a podporu pro dovoz a distribuci humanitární pomoci. Mise v současné době zahrnuje téměř 13 tisíc vojáků a dalších bezpečnostních pracovníků, posílena bude o další 4 tisíce zástupců regionálních sil.


Zdroje
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1970428-jizni-sudan-smeruje-ke-genocide-jako-kdysi-rwanda-varuje-osn
http://zahranicni.eurozpravy.cz/afrika/167607-jizni-sudan-ustoupil-tlaku-osn-souhlasi-s-mirovymi-silami-na-svem-uzemi/
http://zahranicni.ihned.cz/afrika/c1-65540790-jizni-sudan-je-na-pokraji-genocidy-podobne-te-v-rwande-varuje-osn-v-nekterych-castech-zeme-probihaji-etnicke-cistky
http://www.aljazeera.com/news/africa/2013/07/201372318388499663.html
http://edition.cnn.com/2013/12/24/politics/south-sudan-explainer/
http://www.un.org/en/peacekeeping/missions/unmiss/facts.shtml
http://www.un.org/en/ga/search/view_doc.asp?symbol=S/RES/2155(2014)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama