Prosinec 2016

O(c)hromující korupce Latinské Ameriky

28. prosince 2016 v 16:14 | Bc. Matyáš Strnad |  Latinská Amerika
Exprezidentka Argentiny, Kristina Fernández de Chirchner, byla obviněna v korupční kauze ve věci veřejných projektů. Společně s ní byli obvinění i dva členové bývalé vlády a jeden podnikatel, kteří se podle obžaloby dopustili nezákonného spolčování a podvodné administrace za účelem odčerpání veřejných financí určených k realizaci projektů.

Veselé Vánoce a šťastný nový rok

24. prosince 2016 v 16:14 | Politologický klub |  Oznámení
Rádi bychom popřáli všem co nás sledují veselé Vánoce. Doufáme, že Vám Ježíšek nadělí to po čem toužíte, a že si užijete sváteční období v poklidném duchu. Přejeme Vám všem hezkou štědrovečerní hostinu a bohatou nadílku.


Rumunské parlamentní volby 2016

21. prosince 2016 v 10:10 | Jakub Charousek |  Evropa
Rumunské parlamentní volby proběhly 11. listopadu. Voliče k nim dovedla úřednická vláda Daciana Cioloșe, která vládla od listopadu loňského roku, kdy v reakci na desetitisícové protesty v ulicích Bukurešti padla socialistická vláda Victora Ponty. Oproti předchozím volbám došlo ke snížení počtu volených poslanců (ze 412 na 330) a senátorů (ze 176 na 136). Dynamické změny ve stranickém systému: vznik nových stran či zánik volebních koalic se pro Rumunsko naopak stávají typickými. Rumunský politický systém je podle Ústavy poloprezidentský a parlament je symetrickým bikameralismem.

Prezidentské volby v Ghaně 2016

11. prosince 2016 v 12:34 | Andrea Toušková, Jakub Novák |  Afrika
Původně byly parlamentní a prezidentské volby naplánované na 7. listopadu 2016, později byl termín odmítnut parlamentem a byl stanoven nový termín voleb na 7. prosince 2016.
Na začátku roku otevřela volební komise nominační registraci pro politické strany, které se chtěly ucházet v parlamentních a prezidentských volbách. Přestože někteří kandidáti byli z důvodů nesrovnalostí vyřazeni, ve výsledku bylo vybráno sedm kandidátů, kteří byli zapsáni na finální kandidátní listinu pro prezidentské volby. Mezi sedm kandidátů byli mj. zahrnuti současný prezident John Dramani Mahama (NDC) a Nana Dankwa Akufo-Addo (lídr opoziční strany NPP).

Změny v Angole: dos Santos nebude po 37 letech v úřadu znovu kandidovat

10. prosince 2016 v 16:05 | Tomáš Daníček |  Afrika
O zprávy týkající se Angoly nebyla v uplynulých týdnech věru žádná nouze. Koncem listopadu se reprezentantka bývalé portugalské kolonie stala vůbec první Miss Africa a zrovna před pár dny potom ženský házenkářský tým ukořistil kontinentální titul, již 12. takový v dějinách země. Možná ještě důležitější se však jeví zpráva o pravém opaku metaforické či faktické korunovace - chystaném odstoupení majitele snad všech nejběžnějších portugalských jmen a také dlouholetého prezidenta země, Josého Eduarda dos Santose…

Italské referendum aneb "perché no?"

7. prosince 2016 v 10:06 | Jan Šlajs |  Evropa
Mnozí hovoří o tom, že nedělní výsledek rakouských prezidentských voleb je signál tak zvaným populistickým stranám napříč Evropskou unií. Rakouské volby byly jistě dramatické a k definitivním výsledkům vedla poměrně trnitá cesta. Je proto pochopitelné, že se ve víru zpráv o tom, který kandidát je lepší pro budoucnost Rakouska a který je vhodný pro budování evropského projektu, poněkud pozapomnělo na další významný akt v evropské politice, který se odehrál v zakládající zemi společné Evropy - Itálii. V neděli Italové rozhodovali o změně ústavy v poměrně razantním měřítku, a sice o třetině článků "základního zákona" země. Záměrem tohoto článku je krátce přiblížit, co zásadního se mělo změnit a kdo bude z výsledků profitovat.

Rakouské prezidentské volby: konec velké koalice?

6. prosince 2016 v 14:20 | Daniel Petříček |  Evropa
Rakouské prezidentské volby byly velmi sledovanou událostí. Zejména pak jejich druhé kolo, které se muselo zopakovat po stížnosti kandidáta Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera na možnou manipulaci s hlasovacími lístky. V neděli 4. prosince se tak konalo kolo druhé, v němž zvítězil Alexander Van der Bellen, podporovaný stranou Zelených - Zelená alternativa.

Konec gambijského diktátora

6. prosince 2016 v 10:05 | Tomáš Tázlar |  Afrika
Jen u mála dalších afrických prezidentů se zdála být jejich pozice silnější a neotřesitelnější než u Yahya Jammeha. Dvaadvacet let autoritářské nadvlády přesto skončilo minulý pátek a to nečekaně a naprosto mírovým způsobem, když ho v prezidentských volbách porazil kandidát sjednocené opozice Adama Barrow.

Nový Zéland nečekaně bez premiéra

5. prosince 2016 v 20:47 | Vojtěch Šmolík |  Asie a Tichomoří
Lídr National Party a stávající premiér Nového Zélandu John Key oznámil svou rezignaci. Jako hlavní důvod uvedl, že by rád trávil více času se svou rodinou. Zároveň tím chce dát své straně dost času zvolit si nového lídra, který ji povede do voleb v roce 2017. Vláda navíc údajně dle jeho slov potřebuje čerstvý vítr. Její členy svým rozhodnutím překvapil, stejně jako celou zemi, v níž se stal velmi populárním politikem.

Makedonie: konec politické krize?

4. prosince 2016 v 19:31 | Petr Chlubna |  Evropa
Makedonie je poněkud pozapomenutou zemí, která se netěší příliš velké pozornosti českých médií. V posledních měsících jsme o ní mohli slyšet především v souvislosti s tzv. migrační krizí, kdy došlo k řadě konfliktů mezi makedonskou policií a lidmi pokoušejícími se ilegálně překročit řecko-makedonské hranice. Makedonie se však potýká s ještě jinou krizí, totiž mnohaletou krizí politickou.